Srpen 2014

Historie Luční boudy

30. srpna 2014 v 9:35 | Balu |  HORY & VODA & LYŽE
Luční bouda Historie
Luční bouda je nejen největší a nejstarší horskou chatou Krkonoš, ale má i nejvýše položenou restauraci ve výšce 1410 m nad mořem.
Luční bouda
Wiesenbaude, Stará česká, Bílá nebo Stará Rennerova bouda, tak se v minulosti nazývala ta nejstarší krkonošská hřebenová chata - Luční bouda.
Leží na křižovatce několika starých tras ve výšce 1410 m n.m., poblíž státní hranice s Polskem, uprostřed vzácné Bílé louky a především u nejznámější Slezské stezky. Ta byla od konce 15. století důležitou spojnicí mezi vznikajícími hornickými středisky na obou stranách hor. Hojně ji využívali i turisté při svých cestách po Krkonoších a především pro výstup na Sněžku. Ke štítu Luční boudy byl dokonce připevněn zvon, který budil nocležníky, aby nezmeškali jedinečný východ slunce na Sněžce. Po výstavbě lanovky na naši nejvyšší horu došlo k odklonu turistů.
Založení Luční boudy
Názory na vznik Luční boudy se rozcházejí. Podle pověstí, jejichž kořeny sahají do období hraničních sporů o Sedmidolí před třicetiletou válkou, byla založena jedním ze dvou hraběcích synků, který se zde ve sporu o dědictví schoval před svým silnějším bratrem. V malém přístřešku z větví tady nemocný a slabý čekal na smrt. Takto jej zde nalezl starší bratr, který se ustrnul nad jeho osudem a odvezl ho do bezpečí do údolí. Jako pomník usmíření zde postavil dřevěnou boudu, která měla dále sloužit jako místo odpočinku pro pocestné. Jiná verze uvádí, že boudu založil mladý manželský pár českých bratří, jako své hnízdečko lásky. Prchali totiž před pronásledováním pro víru.To jsou však jen pověsti. Při rekonstrukci roku 1869 byl objeven mlýnský kámen s vytesaným letopočtem 1623, a tím se dříve datovaný vznik boudy z roku 1625 posunul o pár let dozadu. Dle všech současných důkazů musela Luční bouda stát na svém místě již od druhé poloviny 15. století.
Luční bouda od svého založení do roku 1938
Luční bouda byla významným centrem budního hospodářství se 100 hektary pastvin a luk, s několika desítkami kusů hovězího dobytka a koz. Stáda se přes léto pásla na okolních pláních Bílé a Čertovy luky spolu s dobytkem z Rennerovy a Scharfovy boudy. Na širokých pláních Krkonoš se rovněž sklízelo seno, na kterém, uloženém v půdním prostoru, nocovali turisté. Bouda byla proslavená také svými zemědělskými produkty, zejména horským bylinkovým sýrem.Během své 400leté historie prodělala řadu změn. Od svého vzniku až do roku 1857 byla v majetku slavné rodiny Rennerů, kteří byli dědičnými rychtáři horské části vrchlabského panství. V roce 1625 byla po požáru přestavěna, 1809 byl u ní postaven i tzv. "letní dům". Kolem roku 1830 se zde tajně usadila penězokazecká dílna.
Od svého tchána převzal boudu v roce 1857 Václav Hollmann, který ji v roce 1875 podstatně rozšířil pro potřeby

NAROZENINY 30 Nanovor 16.8.2014

19. srpna 2014 v 21:11 | Balu |  FŠE OSTATNÍ...
Zúčastnili jsme se narozenin..
a konečně někoho mladšího ...
jen třicetiletého.
I zde fšak věku neporučíš a proto proti zadýchání si chlapci pozvali rozdýchanou mladou dechovku.
A že jim to hrálo...
Tak jsme posléze "vykradli něco z jejich big-beatového archívu" a neptaje se, uveřejňujeme zde. I znělku jsme si vypůjčili. Snad nás toto hudební těleso nepošle k arbitráži.
Tak se podívejte..

Na Slavětín a Libnou přes Dánsko .. 9.8.2014

10. srpna 2014 v 13:23 | Balu |  CYKLO akce
Tak znova na Slavětínskou rozhlednu. Už je prý hotová. Je, ale pohodlnější cesta k ní se vybrat nedá. Zvolili jsme Dánsko ( protože tam na severu nejsou takové kopce). Jenže toto dánsko je u Malých Svatoňovic a tam o žádných rovinách nevědí a ani nikdy neslyšeli. Mají tam Jestřebí hory a tam my musíme. Takže po EKG stopě ( to znamená, když s Hainrichem - tak do kopce). Rozhledna stojí, výhled krásný, sjezd od ní velice ostrý až opatrný. Do Slavětína, Chvalče na koupaliště (kabina hostí zavřena- bádal Hainrich) a na serpentiny k Adršpachu. Připadal jsem si "ako tatranský orol". Ještě že to Hainrichovi přibržďuje i do kopce. Ohledáváme terén s příjezdem k hranici a pak již jen singletrack po skalkách k Libné. To stojí za svezení. Jen ta bouřka v zádech trochu provokuje. Hraniční buk, Libná, Zdoňov a Skalní mlýn (zavřený) Teplice skály - tady patrně spadla ta bouřka... je to jak v prádelně. Dali jsme "flaky" (dršťková polífka) a pak už jen Teplice, Česká Metuje a toužebně očekávaný alpský výstup - Solovický kopec, Starkov, Bystré a domů. To nikdy nezklame. 70km ušlapaných / 1250m vyšlapaných. To jen na okraj...

weekendů je málo ... 7.8.2014 čtvrtek

10. srpna 2014 v 13:13 | Balu |  FŠE OSTATNÍ...

Prohlásil Jarek a sezval
team k ochutnávce pravých Vodňanských kuřat a výborného Velkopopovického piva.
S přibývajícím časem byla většina "ráda", že se může zúčastnit pátečního pracovního procesu. Fšichni postižení to brali jako výzvu a čest.
Tak čest práci
... ono o nic jiného, než o konzumaci, ani nešlo.
Takže vlastně dobrý nápad


Neratov - Orlické hory 2.8.2014

3. srpna 2014 v 12:28 | Balu |  CYKLO akce
Poobědová vyjížďka se postupným rozhodováním, přímo v terénu, mění v regulérní přejezd hor Orlických. Takže jak to vlastně bylo ? Autem přes polský Kacioľ do české Olešnice, Číhalka, opět PLR - Zieleniec, kolem Orlice do Orlického Záhoří .. první občerstvení v Kunštátské restauraci. Se nekonalo - neplatili ..vyplnuli...zavřeli. Náhrada dost dobrá. Pension www.Orlické Záhoří.cz plně nahrazuje fše ( je zde pěkné ubytování s krytým bazénem - dobrý typ na prodloužený víkend). Dál na Pěticestí... ale dochází k první změně, v Neratově jsme ještě nebyli. Tak tam jsme, pěkný klášter a pěkný výšvih pod Komáří vrch. Mezivrší, horko tož vypijme zásoby... doplníme. Pěticestí - 17,30h zavřeno, fajn nedoplníme. Nahoru > dolů > nahoru > dolů a Velká Deštná, dolů a nahoru a Masaryčka na Šerlichu. Konečně otevříno, polífka, malinovka, pivo a pivo nealko (to pro řidiče, jméno neuvádím, protože já to pívo přec mít nemusím). Bukačka a sjezd do Olešnice - 19,00h.
Keď jsme zišli do doliny, hněď jsme boli frajery....71 km ujetých / 1445m nastoupaných. Dobré to bolo...

a další, prosím... MUL 2.8.2014

3. srpna 2014 v 12:06 | Balu |  FŠE OSTATNÍ...


Na koho to číslo
padne, ten musí jít z kola ven...
tak Mule Fše nej a vítej v klubu